178 TEKNİK ALAN · 6 GÜÇ ENDEKSİ

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB vs Samsung Galaxy A17 5G 128 GB vs Samsung Galaxy A37 5G 128 GB karşılaştırma

Kaynaklı özellikleri yan yana gör; kullanımına göre önemli farkları sade açıklamalarla incele. Teknik endeksler gerçek kullanım testi yerine geçmez.

⚙ Görünüm ayarları
Satır yüksekliği
KARARA NEREDEN BAŞLAMALI?

Önemli farklar, açık dayanaklar.

Önce kullanım amacını seç; ardından kaynaklı farkları ve güncel teklifleri birlikte incele.

Değerlendirme yöntemimiz →
  • Galaxy A17 5G ve Galaxy A37 5G daha yüksek pil kapasitesi sunuyor; gerçek kullanım süresi ayrıca değerlendirilmelidir.
  • Motorola Edge (2020) daha hafif; tek elle kullanımda gövde boyutlarını da incele.
139/178 en az bir cihazda doğrulanmış satır21 ayrıntılı bölüm3 cihaz yan yanaTamamen boş satırlar varsayılan olarak gizlidir. “—” veri bulunmadığını gösterir; sıfır veya “yok” anlamına gelmez.

Tabloları yana kaydırarak diğer telefonları gör. Klavyede sağ ve sol okları kullanabilirsin.

3 ürün karşılaştırılıyor+ Ürün ekle
SENARYO ÖNERİSİSamsung Galaxy A17 5G 128 GB doğrulanmış ürün görseli 1Samsung

Galaxy A17 5G 128 GB

58Dengeli kullanım skoru
131 doğrulanmış teknik alan
15.043,9 TL34 doğrulanmış teklif
4sayısal üstünlük
Samsung Galaxy A37 5G 128 GB doğrulanmış ürün görseli 1Samsung

Galaxy A37 5G 128 GB

49Dengeli kullanım skoru
112 doğrulanmış teknik alan
23.399 TL1 doğrulanmış teklif
8sayısal üstünlük
TEKNİK BİLGİ GEREKTİRMEDEN

Senin için ne fark eder?

Ayrıntılı tabloya geç ↓

Günlük kullanım için

Mesajlaşma, sosyal medya ve fotoğraflar için depolama, ekran ve elde kullanım dengesine bak. Her alanda tek bir telefonun önde olması gerekmez.

Galaxy A17 5G 128 GB, bu senaryoda öne çıkıyor.

Galaxy A37 5G 128 GB ile hesaplanan fark 9 puan. Bu sonuç tüm kullanıcılar için kesin bir kazanan anlamına gelmez. Seçili 3 modelden yalnız 2 tanesi puan sıralamasına alınabildi; diğerleri için veri yetersiz.

Pil kapasitesi

mAh pilin kapasitesini anlatır. Daha yüksek değer tek başına daha uzun kullanım garantisi değildir; ekran, işlemci ve kullanım şekli de etkilidir.

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB
4.500 mAh
Galaxy A17 5G 128 GB
5.000 mAh
Galaxy A37 5G 128 GB
5.000 mAh

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Elde ve cepte ağırlık

Daha düşük ağırlık taşımayı kolaylaştırabilir. Rahat tutuş için telefonun boyutlarına ve kendi tercihine de bak.

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB
188 g
Galaxy A17 5G 128 GB
192 g
Galaxy A37 5G 128 GB
196 g

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Ekranda hareketin akıcılığı

Hz ekranın saniyede kaç kez yenilenebildiğini gösterir. Yüksek değer kaydırmayı daha akıcı gösterebilir; her oyun aynı kare hızına ulaşmaz.

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB
90 Hz
Galaxy A17 5G 128 GB
90 Hz
Galaxy A37 5G 128 GB
120 Hz

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Fotoğraf ve uygulamalar için alan

Depolama, telefonda saklayabileceğin dosyalar için ayrılan alandır. İşletim sistemi de bu alanın bir bölümünü kullanır.

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB
128 GB
Galaxy A17 5G 128 GB
128 GB
Galaxy A37 5G 128 GB
128 GB

Doğrulanmış değerler bu alanda aynı.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri
Bu puan neyi anlatıyor?

Senaryo puanı, seçtiğin ihtiyaca göre mevcut teknik endeksleri farklı ağırlıklarla birleştirir; doğrulanmış fiyat bulunduğunda fiyat avantajı da etkili olabilir. Ürün puanı ise fiyatı içermez.

Puan; laboratuvar testi, oyun FPS ölçümü veya kaç saat pil ömrü alacağın anlamına gelmez. Bazı teknik endeksler sınırlı alt özelliklerle hesaplanabilir; tüm cihazların aynı ayrıntıda ölçüldüğünü varsayma.

Yeterli kaynaklı alanı olmayan modeller sıralamaya alınmaz. Kaynaksız bir değer için “yok” ya da “sıfır” sonucu çıkarma. Kaynak ve kontrol tarihini her temel farkın altında açabilirsin.

Donanım endekslerini ayrıntılı incele Teknik hesaplama yöntemiyle
GÜÇ HARİTASI

Donanım dengesi

Her alan kendi teknik bileşenleriyle 100 üzerinden hesaplanır.

Xworen teknik endeksi · sponsor etkisi yok
İşlemci gücüMimari + çekirdek + üretim
—doğrulanıyor
31/100En güçlü
12/100
Grafik gücüGPU sınıfı + hesap gücü
—doğrulanıyor
—doğrulanıyor
9/100
Bellek hızıRAM + depolama standardı
43/100
46/100En güçlü
46/100En güçlü
Batarya ve şarjKapasite + şarj
55/100
62/100
65/100En güçlü
Ekran kalitesiPanel + Hz + parlaklık
52/100
52/100
70/100En güçlü
Kamera sistemiOptik + OIS + video
42/100
60/100
66/100En güçlü

✦Fiyat ve karar özeti

Ürün puanı yalnızca teknik kaliteyi ölçer; fiyat ve mağaza sayısı puanı etkilemez.

Toplam teslim maliyeti
Teklif bekleniyor
15.043,9 TL
23.399 TL
Ürün puanı
51/100
55/100ÖNE ÇIKAN
52/100
Veri güveni
%48
%82
%98ÖNE ÇIKAN
Aktif mağaza teklifi
0 teklif
34 teklifÖNE ÇIKAN
1 teklif

◆Genel cihaz bilgileri5 özellik

Cihaz türü, fiziksel kullanım biçimi ve temel yapı

Cihaz türü
—
Akıllı telefon
Akıllı telefon
Gövde tipi
—
Dokunmatik bar tipi
Dokunmatik bar tipi
Dokunmatik ekran
—
Var
Var
Çıkarılabilir batarya
—
Yok
Yok
SIM kart tipi
—
Nano‑SIM
Nano‑SIM

▣Ekran10 özellik

Panel, görüntü kalitesi ve ekran akıcılığı

Ekran boyutu
6,7 inç
6,7 inç
6,7 inç
Ekran teknolojisi
OLED
Super AMOLED
Super AMOLED
Ekran çözünürlüğü
2340 × 1080
1080 × 2340
2340 x 1080 pixels
Ekran yenileme hızı
90 Hz
90 Hz
120 HzÖNE ÇIKAN
Dokunmatik örnekleme
—
—
240 Hz
Ekran oranı
—
20:9
20:9
Ekran / gövde oranı
—
—
84,5 %
HDR desteği
—
Yok
Super HDR
Ekran koruması
—
Corning Gorilla Glass Victus
IP68
Her zaman açık ekran
—
Yok
Yok

◉Kamera10 özellik

Arka ve ön kamera, video ve sabitleme ayrıntıları

Ana kamera
64 MPÖNE ÇIKAN
50 MP
50 MP
Arka kamera sistemi
—
50 MP ana + 5 MP ultra geniş + 2 MP makro
Triple Cam
Ultra geniş açı kamera
—
Var
Var
Optik yakınlaştırma
—
Yok
Yok
Optik görüntü sabitleme
—
Var
Var
Video kayıt çözünürlüğü
—
FHD 1920 × 1080
UHD 4K (3840 x 2160)@30fps
Video kare hızı
—
30 fps
30 fps
Ön kamera
25 MPÖNE ÇIKAN
13 MP
12 MP
Ön kamera video
—
1920x1080
12MP
Kamera flaşı
—
Var
Var

⌘Temel donanım ve performans11 özellik

İşlemci, grafik birimi ve bellek bileşenleri

Yonga seti
Snapdragon 765
Samsung
Samsung Exynos 1480
İşlemci
—
octa-core
Octa-core
İşlemci çekirdeği
—
8
8
En yüksek işlemci hızı
—
2,4 GHz
—
Grafik işlemcisi
—
—
Mali-G57 MC2
Üretim teknolojisi
—
5 nmÖNE ÇIKAN
7 nm
RAM
6 GB
6 GB
6 GB
RAM türü
—
LPDDR4X
lpddr4x
Dahili depolama
128 GB
128 GB
128 GB
Depolama türü
—
UFS
flash
Hafıza kartı desteği
—
microSD 2 TB'a kadar
Var

ϟBatarya ve şarj6 özellik

Pil kapasitesi ve kablolu/kablosuz şarj özellikleri

Batarya kapasitesi
4.500 mAh
5.000 mAhÖNE ÇIKAN
5.000 mAhÖNE ÇIKAN
Batarya teknolojisi
—
Li-Ion
Li-ion
Hızlı şarj
18 W
25 W
45 WÖNE ÇIKAN
Kablosuz şarj
—
Yok
Yok
Ters şarj
—
Yok
Yok
Şarj bağlantısı
—
USB Type‑C
USB Type-C

◇Tasarım ve dayanıklılık8 özellik

Boyut, ağırlık, malzeme ve koruma sertifikaları

Boyutlar
—
164,4 × 77,9 × 7,5 mm
162.9 x 78.2 x 7.4
Ağırlık
188 gÖNE ÇIKAN
192 g
196 g
Kalınlık
9,29 mm
7,5 mmÖNE ÇIKAN
8,4 mm
Çerçeve malzemesi
—
plastic
—
Arka kapak malzemesi
—
glass fiber reinforced polymer
—
Renk seçenekleri
—
Evet
Yeşil
Suya dayanıklılık
—
IP54
Var
Toza dayanıklılık
—
Var
Var

⌁Ağ ve bağlantılar15 özellik

Mobil ağ, kablosuz bağlantı, konum ve SIM özellikleri

5G desteği
Var
Var
Var
4.5G / LTE
—
Var
Var
Wi‑Fi
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4GHz & 5GHz, Wi-Fi hotspot
802.11a/b/g/n/ac 2,4 GHz + 5 GHz
802.11a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz, HE80, MIMO, 1024-QAM
Bluetooth
5.1
5.3
Evet
NFC
Var
Var
Var
Kızılötesi
—
Yok
Yok
Konum özellikleri
—
Var
Evet
USB standardı
—
USB Type‑C
Type-C
eSIM
—
Yok
Yok
SIM sayısı
—
Çift SIM
Çift SIM
Çift SIM
Var
Var
Var
Wi‑Fi erişim noktası
—
Var
Var
Wi‑Fi Direct
—
Var
Var
VoLTE
—
Var
Var
Bluetooth Low Energy
—
Var
Var

✓Yazılım ve güvenlik6 özellik

İşletim sistemi, güncelleme ve biyometrik güvenlik

İşletim sistemi
Android 10
Android
Android
Kullanıcı arayüzü
—
One UI 7
USB Type-C
Güncelleme desteği
—
Güvenlik güncellemeleri 31 Ağustos 2031'e kadar
31 Mart 2032
Parmak izi okuyucu
—
Var
Var
Yüz tanıma
—
Var
Var
Sensörler
—
İvmeölçer, Parmak izi sensörü, Jiroskop, Jeomanyetik sensör, Işık sensörü, Sanal yakınlık algılama
accelerometer, gyroscope, proximity, compass, hall

◈Sensörler ve kullanım özellikleri6 özellik

Hareket, yön, ortam ve dokunsal geri bildirim bileşenleri

Titreşim
—
Var
Var
İvmeölçer
—
Var
Var
Jiroskop
—
Var
Var
Yakınlık sensörü
—
Var
Var
Ortam ışığı sensörü
—
Var
Var
Dijital pusula
—
Var
Var

♫Çoklu ortam5 özellik

Hoparlör, ses teknolojileri ve medya özellikleri

Stereo hoparlör
Var
Yok
Var
Hoparlör özellikleri
—
Mono
Stereo
3.5 mm ses çıkışı
Var
USB Type-C
USB Type-C
Dolby desteği
—
Yok
Yok
FM radyo
—
Yok
Var

#Model ve sürüm bilgileri5 özellik

Cihazın pazara çıkışı, model kodu ve varyant kimliği

Tanıtım / çıkış tarihi
—
2025-12-15
2024
Çıkış yılı
—
2.025
2.026ÖNE ÇIKAN
Model kodu
—
SM-A176B
SM-A376BZWBTUR
Garanti
—
—
6 years
Garanti süresi
—
2 yıl
6 yılÖNE ÇIKAN

◫İleri ekran ölçümleri9 özellik

Parlaklık, renk, PWM ve dokunmatik panel ayrıntıları

Tipik parlaklık
—
—
1.000 nit
Ekran renk sayısı
—
16M
16M
Renk derinliği
—
16 milyon
10
Renk gamı
—
—
FHD Super AMOLED
PWM karartma frekansı
—
480 Hz
—
Ekran çözünürlük standardı
FHD+
FHD+
FHD
Ekran özellikleri
—
Super AMOLED, 90 Hz
Super AMOLED, Vision Booster, Eye Care
Ekran dayanıklılığı
—
Corning Gorilla Glass Victus
IP68
Ekran sayısı
—
1
1

◎Kamera optiği ve görüntü işleme13 özellik

Sensör, optik, odaklama ve video yetenekleri

Ana kamera diyaframı
—
f/1.8, f/2.2, f/2.4
f/1.8
Ana kamera sensörü
—
Samsung S5KJN1
OIS
Piksel boyutu
—
0,64
50ÖNE ÇIKAN
Otomatik odaklama
—
Var
Var
Makro kamera
—
Var
5 MP
Derinlik kamerası
—
Var
—
Dijital yakınlaştırma
—
10×
Digital Zoom 10x'e kadar
Video sabitleme
—
Var
OIS
Video özellikleri
—
FHD 1920x1080@30fps, HD 120fps slow motion
—
Ön kamera diyaframı
—
f/2.0
F2.2
Kamera sensör boyutu
—
Samsung S5KJN1
OIS
İkincil arka kamera
—
5 MP ultra geniş + 2 MP makro
8 MP
Ön kamera video FPS
—
30 fps
—

CPUİşlemci, GPU ve yapay zekâ10 özellik

Çekirdek kümeleri, mimari, üretim süreci ve grafik birimi

CPU çekirdek kümeleri
—
2
Octa-core
İşlemci mimarisi
—
ARMv9-A
64-bit
Komut seti / bit
—
ARM64
—
Performans çekirdeği
—
2
—
Verimlilik çekirdeği
—
6
—
GPU çekirdeği / işlem birimi
—
2
—
Yapay zekâ işlemcisi
—
Var
—
Soğutma sistemi
—
Yok
Liquid Cooling
Hücresel modem
—
Integrated 5G
5G
İşlemci (SoC) markası
Qualcomm
exynos
MediaTek

RAMBellek ve depolama performansı1 özellik

Bellek türü, bant genişliği ve depolama sınıfı

Bellek bant genişliği
—
—
LPDDR4X

ϟBatarya ölçümleri ve şarj protokolleri5 özellik

Enerji kapasitesi, şarj süresi ve güç protokolleri

Batarya enerjisi
—
—
19,05 Wh
Ölçülen kullanım süresi
—
18 saat
—
Hızlı şarj gücü (maks.)
18 W
25 W
45 WÖNE ÇIKAN
Batarya özellikleri
—
non-removable
Li-ion
Şarj sonrası pil süresi
—
18 saat
—

◇Ayrıntılı gövde ölçüleri3 özellik

Cihazın boy, en ve dayanıklılık sınıfı

Boy
161,64 mm
164,4 mmÖNE ÇIKAN
162,9 mm
En
71,1 mm
77,9 mm
78,2 mmÖNE ÇIKAN
Suya dayanıklılık seviyesi
—
IP54
Var

⌁İleri ağ ve bağlantı özellikleri8 özellik

Bant, MIMO, UWB, USB hızı ve harici ekran desteği

Mobil ağ teknolojileri
—
2G GSM, 3G WCDMA, 4G LTE FDD/TDD, 5G Sub-6 FDD/TDD
2G GSM, 3G WCDMA, 4G LTE FDD, 4G LTE TDD, 5G Sub6 FDD, 5G Sub6 TDD
Wi-Fi frekansları
—
2.4, 5
—
USB veri hızı
—
2
—
Wi-Fi kanalları
—
2,4 GHz ve 5 GHz
—
USB bağlantı tipi
USB Type-C
USB Type‑C
USB Type-C
USB versiyonu
2.0
USB 2.0
USB 2.0
Ses çıkışı
3,5 mm kulaklık çıkışı
USB Type‑C
—
Navigasyon özellikleri
—
GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS
GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS

✓Yazılım ömrü ve güncelleme4 özellik

Cihazın çıkış yazılımı ve üretici destek taahhüdü

Çıkış işletim sistemi
—
Android
—
İşletim sistemi versiyonu
—
15
—
Büyük sürüm güncellemesi
—
6
—
Güvenlik desteği
—
6 yıl
—
Bu senaryoya göre ilk seçenek

Toplam maliyeti kontrol et.

S
Galaxy A17 5G 128 GB34 teklif, en düşük 15.043,9 TL
Güvenilir fiyatları gör →
KULLANIM AMACINA GÖRE OKU

Bu fark senin için ne demek?

Bir ölçütte önde olmak, her açıdan daha iyi telefon olmak değildir. Önceliğinle eşleşen farkı ve kaynağını birlikte incele.

Dosya ve uygulama alanı

Bu ölçütte aynı teknik değer bildiriliyor.

Depolama miktarı; kullanılabilir alan ve depolama hızı farklıdır.

Taşıma ve elde tutma

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB daha düşük ağırlıkta.

Üretici ağırlığıdır. Ekran ve gövde ölçülerini de kontrol et.

Ekran akıcılığı

Galaxy A37 5G 128 GB daha yüksek yenileme hızı sunuyor.

Yenileme desteğidir; her oyunda bu FPS'e ulaşılacağını göstermez.

Pil kapasitesi

Galaxy A17 5G 128 GB, Galaxy A37 5G 128 GB daha yüksek pil kapasitesi sunuyor.

Kapasite karşılaştırmasıdır; tek şarjla kullanım süresi testi değildir.
KAYNAKLI HIZLI ÖZET

Hangi fark senin için önemli?

Kararı kolaylaştıran doğrulanmış bilgiler. Belirtilmeyen bir özellik eksikliği avantaj olarak sayılmaz.

Telefonların kaynaklı temel özellikleri
ÖzellikMotorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GBGalaxy A17 5G 128 GBGalaxy A37 5G 128 GB
Ekran6,7 inç6,7 inç6,7 inç
Depolama128 GB128 GB128 GB
RAM6 GB6 GB6 GB
Pil kapasitesi4.500 mAh5.000 mAh5.000 mAh
Ağırlık188 g192 g196 g
Bilgi kaynakları ve değerlendirme yöntemi

Yalnızca kaynak kanıtı bulunan değerler karşılaştırılır. RAM, megapiksel, pil kapasitesi veya yenileme hızı tek başına ürün kalitesi, fotoğraf kalitesi, pil süresi veya oyun performansı ölçümü değildir. Fiyatlar teklifin doğrulama zamanıyla birlikte gösterilir.

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 2 Eki 2026Galaxy A17 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 4 Eki 2026Galaxy A17 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 9 Eyl 2026Galaxy A17 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 18 Ağu 2026Galaxy A17 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 18 Ağu 2026Galaxy A17 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 4 Eki 2026Galaxy A17 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 4 Eki 2026Galaxy A37 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 14 Eki 2026Galaxy A37 5G 128 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 14 Eki 2026
KARAR VERİRKEN

Bu karşılaştırmada sık sorulanlar.

Hangi telefon daha hafif?

Motorola Edge (2020) 6 GB RAM 128 GB: 188 g. Gövde genişliği ve ekran boyutu da kullanım rahatlığını etkiler.

Hangi telefon daha fazla depolama sunuyor?

Bu modellerin doğrulanmış değeri aynı: 128 GB. Sistem yazılımı kullanılabilir alanın bir bölümünü kullanır.

Hangi telefonun pil kapasitesi daha yüksek?

Galaxy A17 5G 128 GB ve Galaxy A37 5G 128 GB: 5.000 mAh. Pil kapasitesi, gerçek kullanım süresi ölçümü değildir.

Fiyatları aynı koşullarda nasıl karşılaştırabilirim?

Aynı RAM ve depolama seçeneğini, ürün durumunu ve garanti koşullarını seç. Kargo ve zorunlu ek ücretler biliniyorsa toplam tutarı esas al; bilinmeyen kargo ücretsiz kabul edilmez. Mağaza bağlantısında stok ve teslimat koşullarını yeniden kontrol et.