178 TEKNİK ALAN · 6 GÜÇ ENDEKSİ

OPPO Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB vs realme GT 7 12 GB RAM 512 GB karşılaştırma

Kaynaklı özellikleri yan yana gör; kullanımına göre önemli farkları sade açıklamalarla incele. Teknik endeksler gerçek kullanım testi yerine geçmez.

⚙ Görünüm ayarları
Satır yüksekliği
KARARA NEREDEN BAŞLAMALI?

Önemli farklar, açık dayanaklar.

Önce kullanım amacını seç; ardından kaynaklı farkları ve güncel teklifleri birlikte incele.

Değerlendirme yöntemimiz →
  • realme GT 7 daha yüksek pil kapasitesi sunuyor; gerçek kullanım süresi ayrıca değerlendirilmelidir.
84/178 en az bir cihazda doğrulanmış satır21 ayrıntılı bölüm2 cihaz yan yanaTamamen boş satırlar varsayılan olarak gizlidir. “—” veri bulunmadığını gösterir; sıfır veya “yok” anlamına gelmez.

Tabloları yana kaydırarak diğer telefonları gör. Klavyede sağ ve sol okları kullanabilirsin.

2 ürün karşılaştırılıyor+ Ürün ekle
OPPO Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB doğrulanmış ürün görseli 1OPPO

Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB

—Karar skoru için veri yetersiz
78 doğrulanmış teknik alan
55.118,42 TL1 doğrulanmış teklif
4sayısal üstünlük
Realme realme GT 7 12 GB RAM 512 GB doğrulanmış ürün görseli 1Realme

realme GT 7 12 GB RAM 512 GB

—Karar skoru için veri yetersiz
27 doğrulanmış teknik alan
Teklif bekleniyor0 doğrulanmış teklif
3sayısal üstünlük
TEKNİK BİLGİ GEREKTİRMEDEN

Senin için ne fark eder?

Ayrıntılı tabloya geç ↓

Günlük kullanım için

Mesajlaşma, sosyal medya ve fotoğraflar için depolama, ekran ve elde kullanım dengesine bak. Her alanda tek bir telefonun önde olması gerekmez.

Sıralama için karşılaştırılabilir veri yetersiz.

En az iki model yeterli kaynaklı bilgiye ulaştığında senaryoya göre puan farkı gösterilir. Aşağıdaki doğrulanmış özellikleri şimdiden inceleyebilirsin.

Pil kapasitesi

mAh pilin kapasitesini anlatır. Daha yüksek değer tek başına daha uzun kullanım garantisi değildir; ekran, işlemci ve kullanım şekli de etkilidir.

Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB
6.200 mAh
realme GT 7 12 GB RAM 512 GB
7.000 mAh

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Ekranın büyüklüğü

Ekran köşegeninin ölçüsüdür. Büyük ekran içerik izlemeyi kolaylaştırabilir; tek elle kullanım için küçük boyut tercih edebilirsin.

Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB
6,83 inç
realme GT 7 12 GB RAM 512 GB
6,78 inç

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Fotoğraf ve uygulamalar için alan

Depolama, telefonda saklayabileceğin dosyalar için ayrılan alandır. İşletim sistemi de bu alanın bir bölümünü kullanır.

Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB
512 GB
realme GT 7 12 GB RAM 512 GB
512 GB

Doğrulanmış değerler bu alanda aynı.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Elde ve cepte ağırlık

Daha düşük ağırlık taşımayı kolaylaştırabilir. Rahat tutuş için telefonun boyutlarına ve kendi tercihine de bak.

Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB
201 g
realme GT 7 12 GB RAM 512 GB
Doğrulanmış bilgi yok

1/2 modelin bilgisi kaynaklı. Eksik veri, özelliğin bulunmadığı anlamına gelmez.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri
Bu puan neyi anlatıyor?

Senaryo puanı, seçtiğin ihtiyaca göre mevcut teknik endeksleri farklı ağırlıklarla birleştirir; doğrulanmış fiyat bulunduğunda fiyat avantajı da etkili olabilir. Ürün puanı ise fiyatı içermez.

Puan; laboratuvar testi, oyun FPS ölçümü veya kaç saat pil ömrü alacağın anlamına gelmez. Bazı teknik endeksler sınırlı alt özelliklerle hesaplanabilir; tüm cihazların aynı ayrıntıda ölçüldüğünü varsayma.

Yeterli kaynaklı alanı olmayan modeller sıralamaya alınmaz. Kaynaksız bir değer için “yok” ya da “sıfır” sonucu çıkarma. Kaynak ve kontrol tarihini her temel farkın altında açabilirsin.

Donanım endekslerini ayrıntılı incele Teknik hesaplama yöntemiyle
GÜÇ HARİTASI

Donanım dengesi

Her alan kendi teknik bileşenleriyle 100 üzerinden hesaplanır.

Xworen teknik endeksi · sponsor etkisi yok
İşlemci gücüMimari + çekirdek + üretim
26/100
—doğrulanıyor
Grafik gücüGPU sınıfı + hesap gücü
38/100
—doğrulanıyor
Bellek hızıRAM + depolama standardı
81/100En güçlü
63/100
Batarya ve şarjKapasite + şarj
90/100
95/100En güçlü
Ekran kalitesiPanel + Hz + parlaklık
70/100En güçlü
49/100
Kamera sistemiOptik + OIS + video
87/100En güçlü
35/100

✦Fiyat ve karar özeti

Ürün puanı yalnızca teknik kaliteyi ölçer; fiyat ve mağaza sayısı puanı etkilemez.

Toplam teslim maliyeti
55.118,42 TL
Teklif bekleniyor
Ürün puanı
67/100ÖNE ÇIKAN
61/100
Veri güveni
%85ÖNE ÇIKAN
%49
Aktif mağaza teklifi
1 teklifÖNE ÇIKAN
0 teklif

◆Genel cihaz bilgileri4 özellik

Cihaz türü, fiziksel kullanım biçimi ve temel yapı

Cihaz türü
Akıllı telefon
Akıllı telefon
Gövde tipi
Dokunmatik bar tipi
Dokunmatik bar tipi
Dokunmatik ekran
Var
—
SIM kart tipi
Nano‑SIM + eSIM
—

▣Ekran9 özellik

Panel, görüntü kalitesi ve ekran akıcılığı

Ekran boyutu
6,83 inçÖNE ÇIKAN
6,78 inç
Ekran teknolojisi
AMOLED (Flexible)
LTPO
Ekran çözünürlüğü
FHD+ 1272 × 2800 Pixels
2780 × 1264
Piksel yoğunluğu
450 PPI
—
Ekran yenileme hızı
120 Hz
120 Hz
Dokunmatik örnekleme
240 Hz
—
Tepe parlaklık
1.200 nit
—
Ekran / gövde oranı
93,6 %
—
Ekran koruması
Corning® Gorilla® Glass 7i
—

◉Kamera10 özellik

Arka ve ön kamera, video ve sabitleme ayrıntıları

Ana kamera
50 MP
50 MP
Arka kamera sistemi
Wide angle: 50MP; f/1.8; FOV 85°; 6P lens; AF supported; 2-axis OIS supported; Ultra-wide angle: 50MP; f/2.0; FOV 116°; 6P lens; AF supported; Telephoto: 50MP; f/2.8; FOV 30°; 4P lens; AF supported; 2-axis OIS supported
—
Ultra geniş açı kamera
50 MP
—
Telefoto kamera
50 MP
—
Optik yakınlaştırma
3,5×
—
Optik görüntü sabitleme
Var
—
Video kayıt çözünürlüğü
4K
—
Video kare hızı
60 fps
—
Ön kamera
50 MP
—
Ön kamera video
4K
—

⌘Temel donanım ve performans9 özellik

İşlemci, grafik birimi ve bellek bileşenleri

Yonga seti
MediaTek Dimensity 8450
MediaTek Dimensity 9400e
İşlemci çekirdeği
8
—
Grafik işlemcisi
ARM G720 MC7@1300MHz
—
Üretim teknolojisi
—
4 nm
RAM
12 GB
12 GB
RAM türü
LPDDR5X
—
Dahili depolama
512 GB
512 GB
Depolama türü
UFS 3.1
—
Hafıza kartı desteği
Yok
—

ϟBatarya ve şarj4 özellik

Pil kapasitesi ve kablolu/kablosuz şarj özellikleri

Batarya kapasitesi
6.200 mAh
7.000 mAhÖNE ÇIKAN
Hızlı şarj
80 W
120 WÖNE ÇIKAN
Kablosuz şarj
50 W
—
Şarj bağlantısı
USB Type-C
—

◇Tasarım ve dayanıklılık3 özellik

Boyut, ağırlık, malzeme ve koruma sertifikaları

Boyutlar
163,35 × 76,98 × 7,48 mm
—
Ağırlık
201 g
—
Kalınlık
7,48 mmÖNE ÇIKAN
8,3 mm

⌁Ağ ve bağlantılar13 özellik

Mobil ağ, kablosuz bağlantı, konum ve SIM özellikleri

5G desteği
Var
Var
4.5G / LTE
Var
Var
Wi‑Fi
Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5G, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b/g/a/n; WLAN 2.4G, WLAN 5.1G, WLAN 5G, WLAN 5.4G, WLAN 5.8G; WLAN Display, WLAN tethering, WLAN overlay; Wi-Fi 2.4GHz 20M, Wi-Fi 2.4GHz 40M; Wi-Fi 5GHz 20M, Wi-Fi 5GHz 40M, Wi-Fi 5GHz 80M, Wi-Fi 5GHz 160M; 2 x 2 MIMO, Wi-Fi 6E, WLA
—
Bluetooth
Bluetooth® 5.4, Low Energy
5.4
NFC
Var
—
Kızılötesi
Var
—
Konum özellikleri
Var
Var
USB standardı
USB Type-C
—
eSIM
Var
—
SIM sayısı
Çift SIM
—
Çift SIM
Var
—
Wi‑Fi erişim noktası
Var
—
Bluetooth Low Energy
Var
—

✓Yazılım ve güvenlik5 özellik

İşletim sistemi, güncelleme ve biyometrik güvenlik

İşletim sistemi
ColorOS 15.0
Android 15
Kullanıcı arayüzü
ColorOS 15.0
realme UI 6.0
Parmak izi okuyucu
Var
—
Yüz tanıma
Var
—
Sensörler
Proximity sensor; Ambient light sensor; Colour temperature sensor; E-compass; Accelerometer; Gyroscope; Infrared remote control; Hall Sensor; In-display optical fingerprint sensor
—

◈Sensörler ve kullanım özellikleri5 özellik

Hareket, yön, ortam ve dokunsal geri bildirim bileşenleri

İvmeölçer
—
Var
Jiroskop
—
Var
Yakınlık sensörü
—
Var
Ortam ışığı sensörü
—
Var
Dijital pusula
—
Var

#Model ve sürüm bilgileri1 özellik

Cihazın pazara çıkışı, model kodu ve varyant kimliği

Model kodu
CPH2739
—

◫İleri ekran ölçümleri7 özellik

Parlaklık, renk, PWM ve dokunmatik panel ayrıntıları

Tipik parlaklık
600 nit
—
Ekran renk sayısı
1,07 milyar
—
Renk derinliği
10 bit
—
Renk gamı
%100 DCI-P3
—
Ekran çözünürlük standardı
FHD+
FHD+
Ekran özellikleri
240 Hz dokunmatik örnekleme, %100 DCI-P3
—
Ekran dayanıklılığı
Corning® Gorilla® Glass 7i
—

◎Kamera optiği ve görüntü işleme7 özellik

Sensör, optik, odaklama ve video yetenekleri

Ana kamera diyaframı
f/1.8
—
Otomatik odaklama
Var
—
Video sabitleme
OIS + EIS
—
Video özellikleri
Rear: Photo, Video, Portrait, Night, PRO, PANO, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, Breeno Scan; Front: Photo, Video, Portrait, Night, PANO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, Retouch, Screen Fill Light, HI-RES
—
Ön kamera diyaframı
f/2.0
—
İkincil arka kamera
Ultra geniş: 50 MP, Telefoto: 50 MP
—
Ön kamera video FPS
60 fps
—

CPUİşlemci, GPU ve yapay zekâ2 özellik

Çekirdek kümeleri, mimari, üretim süreci ve grafik birimi

GPU frekansı
1.300 MHz
—
İşlemci (SoC) markası
MediaTek
MediaTek

ϟBatarya ölçümleri ve şarj protokolleri3 özellik

Enerji kapasitesi, şarj süresi ve güç protokolleri

Batarya enerjisi
24,31 Wh
—
Hızlı şarj gücü (maks.)
80 W
120 WÖNE ÇIKAN
Batarya özellikleri
Kablosuz şarj
—

◇Ayrıntılı gövde ölçüleri2 özellik

Cihazın boy, en ve dayanıklılık sınıfı

Boy
163,35 mmÖNE ÇIKAN
162,42 mm
En
76,98 mmÖNE ÇIKAN
76,13 mm

⌁İleri ağ ve bağlantı özellikleri7 özellik

Bant, MIMO, UWB, USB hızı ve harici ekran desteği

Desteklenen ağ bantları
GSM: 850/900/1800/1900MHz; WCDMA: Band 1/2/4/5/6/8/19; LTE FDD: Band 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/66; LTE TDD: Band 34/38/39/40/41/42/48; 5G NR: n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n26/n28/n38/n40/n41/n48/n66/n77/n78;
—
Wi-Fi frekansları
2,4 GHz ve 5 GHz
—
Wi-Fi MIMO
2×2 MIMO
—
Wi-Fi kanalları
2,4 GHz ve 5 GHz
—
USB bağlantı tipi
USB Type-C
USB Type-C
Ses çıkışı
USB Type-C
—
Navigasyon özellikleri
BeiDou, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS
Var
KULLANIM AMACINA GÖRE OKU

Bu fark senin için ne demek?

Bir ölçütte önde olmak, her açıdan daha iyi telefon olmak değildir. Önceliğinle eşleşen farkı ve kaynağını birlikte incele.

Dosya ve uygulama alanı

Bu ölçütte aynı teknik değer bildiriliyor.

Depolama miktarı; kullanılabilir alan ve depolama hızı farklıdır.

Taşıma ve elde tutma

Tüm modeller için kaynaklı değer yok; bu ölçütte eksiksiz sıralama yapamıyoruz.

  • Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB201 gKaynak ↗
  • realme GT 7 12 GB RAM 512 GBKaynaklı değer yok
Üretici ağırlığıdır. Ekran ve gövde ölçülerini de kontrol et.

Ekran akıcılığı

Bu ölçütte aynı teknik değer bildiriliyor.

Yenileme desteğidir; her oyunda bu FPS'e ulaşılacağını göstermez.

Pil kapasitesi

realme GT 7 12 GB RAM 512 GB daha yüksek pil kapasitesi sunuyor.

Kapasite karşılaştırmasıdır; tek şarjla kullanım süresi testi değildir.
KAYNAKLI HIZLI ÖZET

Hangi fark senin için önemli?

Kararı kolaylaştıran doğrulanmış bilgiler. Belirtilmeyen bir özellik eksikliği avantaj olarak sayılmaz.

Telefonların kaynaklı temel özellikleri
ÖzellikReno14 Pro 5G 12 GB 512 GBrealme GT 7 12 GB RAM 512 GB
Ekran6,83 inç6,78 inç
Depolama512 GB512 GB
RAM12 GB12 GB
Pil kapasitesi6.200 mAh7.000 mAh
Ağırlık201 gKaynakta doğrulanmadı
Bilgi kaynakları ve değerlendirme yöntemi

Yalnızca kaynak kanıtı bulunan değerler karşılaştırılır. RAM, megapiksel, pil kapasitesi veya yenileme hızı tek başına ürün kalitesi, fotoğraf kalitesi, pil süresi veya oyun performansı ölçümü değildir. Fiyatlar teklifin doğrulama zamanıyla birlikte gösterilir.

Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 15 Ağu 2026Reno14 Pro 5G 12 GB 512 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 13 Eki 2026realme GT 7 12 GB RAM 512 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 3 Eki 2026realme GT 7 12 GB RAM 512 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 3 Eki 2026
KARAR VERİRKEN

Bu karşılaştırmada sık sorulanlar.

Hangi telefon daha fazla depolama sunuyor?

Bu modellerin doğrulanmış değeri aynı: 512 GB. Sistem yazılımı kullanılabilir alanın bir bölümünü kullanır.

Hangi telefonun pil kapasitesi daha yüksek?

realme GT 7 12 GB RAM 512 GB: 7.000 mAh. Pil kapasitesi, gerçek kullanım süresi ölçümü değildir.

Fiyatları aynı koşullarda nasıl karşılaştırabilirim?

Aynı RAM ve depolama seçeneğini, ürün durumunu ve garanti koşullarını seç. Kargo ve zorunlu ek ücretler biliniyorsa toplam tutarı esas al; bilinmeyen kargo ücretsiz kabul edilmez. Mağaza bağlantısında stok ve teslimat koşullarını yeniden kontrol et.