178 TEKNİK ALAN · 6 GÜÇ ENDEKSİ

Xiaomi Redmi Note 14 5G 256 GB vs Xiaomi Redmi 13 8 GB RAM 256 GB karşılaştırma

Kaynaklı özellikleri yan yana gör; kullanımına göre önemli farkları sade açıklamalarla incele. Teknik endeksler gerçek kullanım testi yerine geçmez.

⚙ Görünüm ayarları
Satır yüksekliği
KARARA NEREDEN BAŞLAMALI?

Önemli farklar, açık dayanaklar.

Önce kullanım amacını seç; ardından kaynaklı farkları ve güncel teklifleri birlikte incele.

Değerlendirme yöntemimiz →
  • Redmi Note 14 5G daha yüksek pil kapasitesi sunuyor; gerçek kullanım süresi ayrıca değerlendirilmelidir.
  • Redmi Note 14 5G daha hafif; tek elle kullanımda gövde boyutlarını da incele.
63/178 en az bir cihazda doğrulanmış satır21 ayrıntılı bölüm2 cihaz yan yanaTamamen boş satırlar varsayılan olarak gizlidir. “—” veri bulunmadığını gösterir; sıfır veya “yok” anlamına gelmez.

Tabloları yana kaydırarak diğer telefonları gör. Klavyede sağ ve sol okları kullanabilirsin.

2 ürün karşılaştırılıyor+ Ürün ekle
Xiaomi Redmi Note 14 5G 256 GB doğrulanmış ürün görseli 1Xiaomi

Redmi Note 14 5G 256 GB

—Karar skoru için veri yetersiz
59 doğrulanmış teknik alan
18.569,9 TL15 doğrulanmış teklif
8sayısal üstünlük
Xiaomi Redmi 13 8 GB RAM 256 GB doğrulanmış ürün görseli 1Xiaomi

Redmi 13 8 GB RAM 256 GB

—Karar skoru için veri yetersiz
41 doğrulanmış teknik alan
15.043,9 TL3 doğrulanmış teklif
4sayısal üstünlük
TEKNİK BİLGİ GEREKTİRMEDEN

Senin için ne fark eder?

Ayrıntılı tabloya geç ↓

Günlük kullanım için

Mesajlaşma, sosyal medya ve fotoğraflar için depolama, ekran ve elde kullanım dengesine bak. Her alanda tek bir telefonun önde olması gerekmez.

Sıralama için karşılaştırılabilir veri yetersiz.

En az iki model yeterli kaynaklı bilgiye ulaştığında senaryoya göre puan farkı gösterilir. Aşağıdaki doğrulanmış özellikleri şimdiden inceleyebilirsin.

Pil kapasitesi

mAh pilin kapasitesini anlatır. Daha yüksek değer tek başına daha uzun kullanım garantisi değildir; ekran, işlemci ve kullanım şekli de etkilidir.

Redmi Note 14 5G 256 GB
5.110 mAh
Redmi 13 8 GB RAM 256 GB
5.030 mAh

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Elde ve cepte ağırlık

Daha düşük ağırlık taşımayı kolaylaştırabilir. Rahat tutuş için telefonun boyutlarına ve kendi tercihine de bak.

Redmi Note 14 5G 256 GB
190 g
Redmi 13 8 GB RAM 256 GB
205 g

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Ekranda hareketin akıcılığı

Hz ekranın saniyede kaç kez yenilenebildiğini gösterir. Yüksek değer kaydırmayı daha akıcı gösterebilir; her oyun aynı kare hızına ulaşmaz.

Redmi Note 14 5G 256 GB
120 Hz
Redmi 13 8 GB RAM 256 GB
90 Hz

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri

Ekranın büyüklüğü

Ekran köşegeninin ölçüsüdür. Büyük ekran içerik izlemeyi kolaylaştırabilir; tek elle kullanım için küçük boyut tercih edebilirsin.

Redmi Note 14 5G 256 GB
6,67 inç
Redmi 13 8 GB RAM 256 GB
6,79 inç

Kaynaklı değerler farklı; anlamını kullanım ihtiyacınla birlikte değerlendir.

Kaynaklar ve kontrol tarihleri
Bu puan neyi anlatıyor?

Senaryo puanı, seçtiğin ihtiyaca göre mevcut teknik endeksleri farklı ağırlıklarla birleştirir; doğrulanmış fiyat bulunduğunda fiyat avantajı da etkili olabilir. Ürün puanı ise fiyatı içermez.

Puan; laboratuvar testi, oyun FPS ölçümü veya kaç saat pil ömrü alacağın anlamına gelmez. Bazı teknik endeksler sınırlı alt özelliklerle hesaplanabilir; tüm cihazların aynı ayrıntıda ölçüldüğünü varsayma.

Yeterli kaynaklı alanı olmayan modeller sıralamaya alınmaz. Kaynaksız bir değer için “yok” ya da “sıfır” sonucu çıkarma. Kaynak ve kontrol tarihini her temel farkın altında açabilirsin.

Donanım endekslerini ayrıntılı incele Teknik hesaplama yöntemiyle
GÜÇ HARİTASI

Donanım dengesi

Her alan kendi teknik bileşenleriyle 100 üzerinden hesaplanır.

Xworen teknik endeksi · sponsor etkisi yok
İşlemci gücüMimari + çekirdek + üretim
26/100En güçlü
12/100
Grafik gücüGPU sınıfı + hesap gücü
20/100En güçlü
9/100
Bellek hızıRAM + depolama standardı
53/100
53/100
Batarya ve şarjKapasite + şarj
66/100En güçlü
63/100
Ekran kalitesiPanel + Hz + parlaklık
67/100En güçlü
46/100
Kamera sistemiOptik + OIS + video
74/100En güçlü
48/100

✦Fiyat ve karar özeti

Ürün puanı yalnızca teknik kaliteyi ölçer; fiyat ve mağaza sayısı puanı etkilemez.

Toplam teslim maliyeti
18.569,9 TL
15.043,9 TL
Ürün puanı
56/100ÖNE ÇIKAN
41/100
Veri güveni
%71ÖNE ÇIKAN
%59
Aktif mağaza teklifi
15 teklifÖNE ÇIKAN
3 teklif

◆Genel cihaz bilgileri3 özellik

Cihaz türü, fiziksel kullanım biçimi ve temel yapı

Cihaz türü
Akıllı telefon
Akıllı telefon
Gövde tipi
Dokunmatik bar tipi
Dokunmatik bar tipi
SIM kart tipi
Nano‑SIM
—

▣Ekran7 özellik

Panel, görüntü kalitesi ve ekran akıcılığı

Ekran boyutu
6,67 inç
6,79 inçÖNE ÇIKAN
Ekran teknolojisi
AMOLED
LCD
Ekran çözünürlüğü
2400 × 1080
2460 × 1080
Piksel yoğunluğu
394 PPI
396 PPIÖNE ÇIKAN
Ekran yenileme hızı
120 HzÖNE ÇIKAN
90 Hz
Tepe parlaklık
2.100 nit
—
Ekran koruması
Corning Gorilla Glass 5
—

◉Kamera6 özellik

Arka ve ön kamera, video ve sabitleme ayrıntıları

Ana kamera
108 MP
108 MP
Arka kamera sistemi
108MP+8MP+2MP triple camera 108MP main camera Optical Image Stabilization (OIS) 0.64μm, 9in1 1.92μm f/1.7 6P lens 1/1.67” sensor size 8MP ultra-wide camera f/2.2 2MP macro camera f/2.4
108MP super-clear main camera 6P lens, f/1.75 2MP macro camera f/2.4 filmCamera | Custom Frame | 108MP mode | HDR mode | Night mode Portrait mode | Time-lapse Rear video recording 1080p (1920x1080) HD video recording at 30 fps 720p (1280x720) HD video recording at 30 fps
Ultra geniş açı kamera
8 MP
—
Optik görüntü sabitleme
Var
—
Video kayıt çözünürlüğü
1080p
—
Ön kamera
20 MPÖNE ÇIKAN
13 MP

⌘Temel donanım ve performans11 özellik

İşlemci, grafik birimi ve bellek bileşenleri

Yonga seti
Dimensity 7025-Ultra
MediaTek Helio G91-Ultra processor
İşlemci
Octa-core processor, up to 2.5GHz
Cortex-A55+Cortex-A75 Max CPU frequency: 2.0GHz
İşlemci çekirdeği
8
8
En yüksek işlemci hızı
2,5 GHz
—
Grafik işlemcisi
IMG BXM-8-256
Mali-G52 MC2
Üretim teknolojisi
6 nmÖNE ÇIKAN
12 nm
RAM
8 GB
8 GB
RAM türü
LPDDR4X
LPDDR4X
Dahili depolama
256 GB
256 GB
Depolama türü
UFS2.2
eMMC 5.1
Hafıza kartı desteği
Var
Var

ϟBatarya ve şarj3 özellik

Pil kapasitesi ve kablolu/kablosuz şarj özellikleri

Batarya kapasitesi
5.110 mAhÖNE ÇIKAN
5.030 mAh
Hızlı şarj
45 WÖNE ÇIKAN
33 W
Şarj bağlantısı
—
USB Type-C

◇Tasarım ve dayanıklılık4 özellik

Boyut, ağırlık, malzeme ve koruma sertifikaları

Boyutlar
162,4 × 75,7 × 7,99 mm
—
Ağırlık
190 gÖNE ÇIKAN
205 g
Kalınlık
7,99 mmÖNE ÇIKAN
8,3 mm
Suya dayanıklılık
IP64
—

⌁Ağ ve bağlantılar9 özellik

Mobil ağ, kablosuz bağlantı, konum ve SIM özellikleri

5G desteği
Var
—
4.5G / LTE
Var
Var
Wi‑Fi
802.11a/b/g/n/ac
Wi-Fi: 2.4GHz | 5GHz
Bluetooth
5.3
5.4
NFC
Var
Var
Kızılötesi
Var
—
USB standardı
USB‑C
—
SIM sayısı
Çift SIM
—
Çift SIM
Var
—

✓Yazılım ve güvenlik5 özellik

İşletim sistemi, güncelleme ve biyometrik güvenlik

İşletim sistemi
Xiaomi HyperOS
Xiaomi HyperOS
Kullanıcı arayüzü
Xiaomi HyperOS
—
Parmak izi okuyucu
Var
Var
Yüz tanıma
Var
Var
Sensörler
Virtual proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Electronic compass | IR blaster | Gyroscope
Virtual proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Electronic compass

♫Çoklu ortam4 özellik

Hoparlör, ses teknolojileri ve medya özellikleri

Stereo hoparlör
Var
—
3.5 mm ses çıkışı
Var
Var
Dolby desteği
Var
—
FM radyo
—
Var

#Model ve sürüm bilgileri1 özellik

Cihazın pazara çıkışı, model kodu ve varyant kimliği

Çıkış yılı
2.025
—

◫İleri ekran ölçümleri4 özellik

Parlaklık, renk, PWM ve dokunmatik panel ayrıntıları

Tipik parlaklık
—
450 nit
PWM karartma frekansı
960 Hz
—
Ekran çözünürlük standardı
FHD+
FHD+
Ekran dayanıklılığı
Corning Gorilla Glass 5
—

◎Kamera optiği ve görüntü işleme4 özellik

Sensör, optik, odaklama ve video yetenekleri

Ana kamera diyaframı
f/1.7
—
Makro kamera
2 MP
2 MP
Kamera sensör boyutu
1/1,67 inç
—
İkincil arka kamera
Ultra geniş: 8 MP, Makro: 2 MP
Makro: 2 MP

CPUİşlemci, GPU ve yapay zekâ1 özellik

Çekirdek kümeleri, mimari, üretim süreci ve grafik birimi

İşlemci (SoC) markası
MediaTek
MediaTek

ϟBatarya ölçümleri ve şarj protokolleri1 özellik

Enerji kapasitesi, şarj süresi ve güç protokolleri

Hızlı şarj gücü (maks.)
45 WÖNE ÇIKAN
33 W

◇Ayrıntılı gövde ölçüleri3 özellik

Cihazın boy, en ve dayanıklılık sınıfı

Boy
162,4 mm
168,6 mmÖNE ÇIKAN
En
75,7 mm
76,28 mmÖNE ÇIKAN
Suya dayanıklılık seviyesi
IP64
—

⌁İleri ağ ve bağlantı özellikleri4 özellik

Bant, MIMO, UWB, USB hızı ve harici ekran desteği

Desteklenen ağ bantları
SIM 1 + Hybrid (SIM or microSD) Dual standby Supports 5G / 4G / 3G / 2G 2G: GSM: 850 900 1800 1900MHz 3G: WCDMA::B1/2/4/5/6/8/19 4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66 4G: LTE TDD: B38/40/41/42/48 5G: n1/2/3/5/7/8/12/20/26/28/38/40/41/48/66/77/78 Wireless Networks Bluetooth 5.3 Wi-Fi Protocol: 802.11a/b/g/n/ac Supports 2.4GHz Wi-Fi | 5GHz Wi-Fi Wi-Fi Direct
SIM1 + Hybrid (SIM or microSD) *Hybrid slot can be used either for a second SIM or a microSD card(up to 1TB expandable storage) Network bands: 2G: GSM:2/3/5/8 3G: WCDMA:1/5/8 4G: LTE FDD: 1/3/5/7/8/20/28 4G: LTE TDD: 38/40/41 Wireless Networks Wi-Fi: 2.4GHz | 5GHz Supports FM radio(with headphone jack) Bluetooth 5.4
USB bağlantı tipi
USB‑C
Type-C
Ses çıkışı
3,5 mm kulaklık çıkışı
3,5 mm kulaklık çıkışı
Navigasyon özellikleri
GPS: L1 | GLONASS: G1 | BDS: B1I | Galileo E1
GPS | Glonass | Galileo | Beidou
KULLANIM AMACINA GÖRE OKU

Bu fark senin için ne demek?

Bir ölçütte önde olmak, her açıdan daha iyi telefon olmak değildir. Önceliğinle eşleşen farkı ve kaynağını birlikte incele.

Dosya ve uygulama alanı

Bu ölçütte aynı teknik değer bildiriliyor.

Depolama miktarı; kullanılabilir alan ve depolama hızı farklıdır.

Taşıma ve elde tutma

Redmi Note 14 5G 256 GB daha düşük ağırlıkta.

Üretici ağırlığıdır. Ekran ve gövde ölçülerini de kontrol et.

Ekran akıcılığı

Redmi Note 14 5G 256 GB daha yüksek yenileme hızı sunuyor.

Yenileme desteğidir; her oyunda bu FPS'e ulaşılacağını göstermez.

Pil kapasitesi

Redmi Note 14 5G 256 GB daha yüksek pil kapasitesi sunuyor.

Kapasite karşılaştırmasıdır; tek şarjla kullanım süresi testi değildir.
KAYNAKLI HIZLI ÖZET

Hangi fark senin için önemli?

Kararı kolaylaştıran doğrulanmış bilgiler. Belirtilmeyen bir özellik eksikliği avantaj olarak sayılmaz.

Telefonların kaynaklı temel özellikleri
ÖzellikRedmi Note 14 5G 256 GBRedmi 13 8 GB RAM 256 GB
Ekran6,67 inç6,79 inç
Depolama256 GB256 GB
RAM8 GB8 GB
Pil kapasitesi5.110 mAh5.030 mAh
Ağırlık190 g205 g
Bilgi kaynakları ve değerlendirme yöntemi

Yalnızca kaynak kanıtı bulunan değerler karşılaştırılır. RAM, megapiksel, pil kapasitesi veya yenileme hızı tek başına ürün kalitesi, fotoğraf kalitesi, pil süresi veya oyun performansı ölçümü değildir. Fiyatlar teklifin doğrulama zamanıyla birlikte gösterilir.

Redmi Note 14 5G 256 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 13 Eki 2026Redmi 13 8 GB RAM 256 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 13 Eki 2026Redmi 13 8 GB RAM 256 GB — teknik kaynak ↗ Kontrol: 2 Eki 2026
KARAR VERİRKEN

Bu karşılaştırmada sık sorulanlar.

Hangi telefon daha hafif?

Redmi Note 14 5G 256 GB: 190 g. Gövde genişliği ve ekran boyutu da kullanım rahatlığını etkiler.

Hangi telefon daha fazla depolama sunuyor?

Bu modellerin doğrulanmış değeri aynı: 256 GB. Sistem yazılımı kullanılabilir alanın bir bölümünü kullanır.

Hangi telefonun pil kapasitesi daha yüksek?

Redmi Note 14 5G 256 GB: 5.110 mAh. Pil kapasitesi, gerçek kullanım süresi ölçümü değildir.

Fiyatları aynı koşullarda nasıl karşılaştırabilirim?

Aynı RAM ve depolama seçeneğini, ürün durumunu ve garanti koşullarını seç. Kargo ve zorunlu ek ücretler biliniyorsa toplam tutarı esas al; bilinmeyen kargo ücretsiz kabul edilmez. Mağaza bağlantısında stok ve teslimat koşullarını yeniden kontrol et.